Wiadomości, informacje, poradniki

Wiadomości z kraju i świata, darmowe porady, doniesienia

Tramal najczęściej uzależniającym opiatem

uzależnienie odopiatowUzależniony od opiatów kojarzy nam się z „narkomanem” przyjmującym Heroinę. Przed laty gdy w Polsce można było uprawiać mak lekarski, wśród „opiatowców” dominowały osoby, które dożylnie przyjmowały odpał, kompot, bo tak potocznie nazywano polską Heroinę domowej produkcji. Od lat dziewięćdziesiątych na tym rynku zaczął dominować Sugar Brown czyli brązowa Heroina niskiej jakości sprowadzana głównie z Afganistanu. Zmieniła się też dominująca droga podania, coraz więcej osób Heroinę paliło zamiast przyjmować in vena. Brak dobrych statystyk, które jednoznacznie powiedzą nam ile osób w Polsce jest uzależnionych od opiatów, rządowe agencje mówią o ok. 30-40 tysiącach osób uzależnionych od Heroiny. Z naszych obserwacji wynika, że jest to o liczba ok. trzykrotnie większa. Brak jest też badań opisujących liczbę osób uzależnionych od opiatów medycznych. A to właśnie Tramal jest najczęściej uzależniającym opiatem.

      Tysiące pacjentów z bólem, odwiedzających codziennie lekarzy pierwszego kontaktu, otrzymuje receptę na Tramal. Niektórzy przyjmują go codziennie od wielu lat. A jest to środek o ośrodkowym działaniu na receptory opiatowe, który wywołuje silne uzależnienie typu opiatowego, z narastającą tolerancją, zależnością fizjologiczną, czyli psychiczną i fizyczną.

Osoba chcąca odstawić lek lub zredukować dawki jest narażona na wystąpienie objawów abstynencyjnych,

  • bólu, najczęściej stawów i mięśni
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, wymiotów, biegunek
  • zaburzeń psychicznych, niepokoju, drażliwości, złego samopoczucia, występowania dysforii, zaburzeń snu

Sytuacja ta powoduje, że osoby uzależnione, muszą skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarzy specjalistów.
Leczenie osób uzależnionych od Tramalu należy poprzedzić dokładną diagnozą pacjenta i analiza jego sytuacji. Np. nie podejmować się leczenia osoby z rozsianą choroba nowotworową, której Tramal podawany jest w ramach terapii paliatywnej. Jeżeli ustalimy wskazania do terapii to poddajemy pacjenta detoksykacji, która polega na odstawieniu Tramalu i leczeniu objawów abstynencyjnych. Można prowadzić takie leczenie w trybie ambulatoryjnym, jednak specjaliści obserwują wyższa skuteczność hospitalizacji. Gdy odstawimy Tramadol, skupiamy się na leczeniu choroby podstawowej(bólu i jego przyczyny) oraz pomagamy pacjentowi ustabilizować stan psychiczny. W etapie detoksykacji opiekę nad pacjentem może sprawować lekarz: psychiatra, toksykolog, chorób wewnętrznych z doświadczeniem w detoksykacji. W drugiem etapie musi to już być lekarz psychiatra. w procesie terapeutycznym muszą też brać udział psycholog i specjalista terapii uzależnień.

Skuteczność leczenia osób uzależnionych od opiatów w ostatnich latach rośnie. Dotychczas samej detoksykacji niezależnie od metod i kraju nie kończyło ok. 50% pacjentów. Obecne metody wykorzystujące np. Buprenorfinę lub Metadon charakteryzują się wyższym odsetkiem skuteczności.
W dalszych etapach należy rozważać leczenie Naltrexonem oraz w przypadku niepowodzenia z odstawieniem Tramalu i dramatycznego przebiegu uzależnienia leczenie w programach terapii substytucyjnej.

2 komentarze

Add a Comment
  1. Opiaty to heroina, morfina, opium – narkotyki na bazie maku, a substancją czynną tramalu jest tramadol. TRAMAL NIE JEST OPIATEM, choć bardzo podobnie działa. Wiki

  2. Tramadol dokładnie jest opioidem. A zależność od niego zalicza sie do zespołu zależności opiatowej.

Dodaj komentarz

Wiadomości, informacje, poradniki © 2014 Frontier Theme

Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('transient') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47