Wiadomości, informacje, poradniki

Wiadomości z kraju i świata, darmowe porady, doniesienia

Leczenie parafrenii w Warszawie

 Parafrenia to termin z dziedziny psychiatrii, powszechnienie nieznany. Na pewno nie tak bardzo jak np. depresja czy schizofrenia (choć poniekąd mam z nimi związek). Termin nie oznaczający jednej jednostki chorobowej, a cały zespół chorób (tzw. zespół parafreniczny) obejmujący różnego rodzaju zachowania – urojenia. W medycynie funkcjonuje od 1863 roku dzięki K.L. Kahlbaumowi. Dziś, nawet wśród specjalistów, nie jest już tak popularny, jak kiedyś. Nie znaczy to jednak, że sam zespół choroby przestał być obecny – po prostu funkcjonuje pod inną nazwą.
Urojenia węchowe, słuchowe, wzrokowe i związane z tym aspołeczne zachowania (głośne monologowanie, przekleństwa, stany lękowe, manie prześladowcza, zaczepianie obcych ludzi, zwracanie na siebie uwagi), ale i zachowania autodestrukcyjne czy poważne zaburzenia pamięci, permanentne rozkojarzenie – to skutki parafrenii uniemożliwiające funkcjonowanie społeczne, i wymuszające leczenie. Dla komfortu (i bezpieczeństwa) zarówno pacjenta, jak i jego otoczenia.
Parafrenia ma podłoże genetyczne. Może też być skutkiem np. alkoholizmu, towarzyszyć epilepsji, depresji, szoku pourazowego itd.
Leczeniem parafrenii zajmuje się Tomasz Woźniak – lekarz psychiatra, Warszawa, Praga Południe, ul. Groszowicka 2 lok. 3. Terapia obejmuje z jednej strony sesję – rozmowy, a z drugiej podawanie leków, które stopniowo niwelują objawy choroby. Tonują je, i pozwalają pacjentowi wrócić do życia społecznego. Niestety po odstawieniu leków omamy wracają.
Nie jest łatwo wyprowadzić pacjenta z choroby, lecz równie trudno jest go „wprowadzić” na ścieżkę terapii. Skłonić do konfrontacji z lekarzem – i z samym sobą, by przed samym sobą przyznał się do choroby. Tym bardziej, że zażywanie leków – zazwyczaj neuroleptyków – wytrąca pacjenta ze stanu (jak mu się często wydaje) podwyższonej percepcji.

Updated: Wrzesień 6, 2017 — 6:08 pm

Dodaj komentarz

Wiadomości, informacje, poradniki © 2014 Frontier Theme

Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('transient') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/reitox.net.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47